• Hurá
do Outlands
Před půlnocí na 16.ledna bylo v Blasted Lands před portálem do
Outlands hodně zahuštěno a naopak zbytek Azerothu byl prázdný. Potkat
tam nějakou 60ku se rovnalo náhodě, skoro jako v prvních dnech po
spuštění původní hry. Úderem půlnoci (po obligátním restartu serverů)
mnozí čekali ohňostroj, slavobrány a podobně, nicméně realita byla
malinko jiná. Aktivační server Blizzardu sice párkrát spadl, takže
se někomu mohlo stát, že si svůj účet nemohl upgradovat. Tyto problémy
však byly zanedbatelné ve srovnání s tím, jak hladce proběhl zbytek
startu. Portálem prošly kvanta hráčů vstříc novým dobrodružstvím a
davy následovaly v příštích hodinách tak, jak si další a další hráči
aktivovali čerstvě zakoupený datadisk.



TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek
• Vysněná
sedmdesátka
Ať si to připouštíme nebo ne, největším tahákem The Burning Crusade
je zvednutí maximálního levelu na 70. Možná si teď mnozí z vás říkají,
jak dlouho asi může trvat jeho dosažení? Hráči jménem Gullerbone to
trvalo zhruba 28 hodin. Taky vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě? Zatímco
my ostatní se pachtíme se dvaašedesátkou, level cap Burning Crusade
byl již dávno pokořen. Na druhou stranu, levely nejsou to jediné,
o co tu jde, že? Musíme také dodat, že sám by to asi Gullerbone nedokázal
a že mu v tom pomáhalo několik desítek spoluhráčů. Způsob, jakým to
provedl, je to, že prostě tagoval jednotlivé potvory a další je pak
zabíjeli (více v interview
na World of Raids).
• Horda a
Aliance: Síly vyrovnány
Dvěmi novými rasami jsou Blood Elfové a Draeneie. Chvíli jsme zkusili
hrát za obě, jednak kvůli nim samotným a jejich rasovým bonusům apod.
a samozřejmě také proto, abychom si prohlédli jejich lokace, které
jsou umístěny do „slepých“ míst mapy původního Azerothu. Dlužno dodat,
že ani s tímto datadiskem nebyla všechna tato místa vyplněna a několik
jich stále zůstává (že by nás čekaly další rasy v nadcházejících datadiscích,
které chce Blizzard pravidelně jednou ročně?).



Jak se dozvíte z tradičně kvalitního manuálu, Blood Elfové jsou de facto odpadlíci od Aliance, kteří se kotrmelci osudu dostali až na stranu Hordy. A díky tomuto podivnému dědictví se mohou stát paladiny. Prakticky totožná situace (v obráceném gardu) panuje na druhé straně u nové rasy Draenei, jejíž zástupci se díky tomu mohou stát šamany. Hlavní rozdíl mezi Hordou a Aliancí tak padl. Jak již napsal Wotan v dojmech z bety, Blizzard se celkem jasně snaží obě strany sblížit (vůči hráčům, nikoliv mezi sebou) a my v příštích týdnech uvidíme, jestli se nestanou „Horda“ a „Aliance“ pouhými škatulkami, které by ztratily část svého obsahu.
Za Blood Elfy jsme začali hrát s nadšením, protože všechno kolem nich se zdálo být tak nové. Po několika málo hodinách hraní jsme objevili Silvermoon, velké město v Eastern Kingdoms. Jeho grafické ztvárnění s nádechem arabských mešit, minaretů a sytých teplých barev určitě každého nadchne. O trochu méně potěší fakt, že je celkem rozlehlé a zamotané, takže, coby přišedší nováčci, jsme se v něm obstojně ztráceli a dělalo nám při prvních návštěvách pro vysypání báglů problémy najít i východ ven.
• Vzkaz
tvůrců hráčům
U obchodníků ve městě jsou k dispozici vzácné a dokonce epické předměty
za slušné ceny, k nimž je odemknut přístup po dosažení statusu s místní
frakcí. Potvory v Outlandu nyní dropují předměty tak mocné, že to
předčilo všechna očekávání. Drtivá většina nepřátel dosahuje nebo
překonává ty z end-game instancí a dokonce mají level requirement
menší než 60! A to je řeč o předmětech přenosných (Bind on Equip).
Jde o nekompromisní vzkaz Blizzardu hráčům, kteří s koupí váhají:
budete čekat v aukčních síních Azerothu, až vám tam hrdinové z Outlands
donesou drobty, o které se můžete porvat. Nebo si kupte datadisk a
můžete jít za nimi...



Všeobecný tlak na koupi datadisku je samozřejmě cítit i z dalších vlastností Burning Crusade. Battlegrounds brackets nebyly ponechány pro lvl 60, nýbrž byly rozšířeny na 60-69. Takže bez datadisku zůstanou Battlegrounds hrát jen zoufalí masochisté. Dosavadní end-game instance, jako BWL nebo Naxxramas, nikoho nezajímají, takže ani PvE si bez Burning Crusade moc neužijete. Blizzard to dělá chytře - ke koupi nikoho nenutí, naoko se tváří, že se bez datadisku hrát dá. Jasně, dá, ale už to není ten WoW, co byl. Datadisk prostě přináší velké změny i do původní hry, takže asi málokterý hráč z těch stávajících 7,5 milionu vábení odolá.
Změn doznaly i jiné části herního mechanismu. Například sbírání esencí je stále stejně složité, ale již méně frustrující – sbíráte totiž jejich části, z nichž pak dostanete samotný předmět. Efekt je to spíše psychologický, ale i tak je to v reálném prostředí znatelná pomoc. Jak již bylo řečeno, nových předmětů je obravdu hodně a padají přímo pohádkově. Otázkou zůstává, zdali se to časem trochu nezmění, protože jestli ne, došlo by k velké devalvaci dosud nejnesehnatelnějších a nejlepších předmětů a setů z high-level instancí původního Azerothu. Pak by měl málokdo motivaci pachtit se v Onyxia Lair.
Ačkoliv tedy byly slibovány úpravy droprate tak, aby hráči nemuseli trávit hodiny čekáním na vypadnutí jednoho předmětu, už se nám povedlo narazit na low-level zabíjecí quest, kde byl požadovaný droprate vlčích kůží hodně pod deset procent. Takže to nejspíše platí jen někde a o něčem, nebo jsme měli smůlu. Uvidíme, jak to bude dále, jestli se Blizzardu opravdu povedlo potlačit farmaření.
Hellfire Citadel, pevnost ve středu Peninsuly, má několik křídel, zatím jsme nahlédli pouze do Blood Furnace a Hellfire Rampants. Ty jsou pro rozsah levelu 60-63, na náš vkus jsou až moc krátké a jednoduché, nic převratného v nich nenajdete (ovšem kdo trávil poslední rok farmařením ve Stratholme nebo BWL, bude nadšen jakoukoliv změnou prostředí). Trojici pevností ve středu mapy může obsadit Aliance nebo Horda a dostat pod svou správu. Funguje to úplně stejně jako towers v Eastern Plaguelands, jenom world buff je jiný – pouze pokud máte obsazeny všechny tři, má daná frakce +5% damage.



Podstatné jsou však dvě novinky, které s těmito pevnostmi souvisí. V hlavním městě je k dispozici opakovatelný quest k obsazení všech tří pevností - pokud máte pár lidí v partě, je to záležitost na pár minut, odměnou je pěkný exp (6,6k pro lvl 61), 250 reputace s frakcí hlavního města a tři tokeny Mark of Honor (nebo Mark of Thrallmar, pokud jste horda). Za ně vám obchodník nabízí předměty, a to velmi kvalitní a se sockety. Rovnou můžete koupit také gemy, které do těchto socketů dáte. Vše stojí 10-15 tokenů, tedy velmi rychle dostupné. Pokud v pevnosti zabijete protivníka, kromě obvyklých honor bodů dostanete právě token. Uvidíme později, co všechno za ně půjde pořídit, zatím to vypadá velice slibně.
• Instance a talentové stromy
Mnohahodinové výpravy, kdy hráči původního WoW padali únavou, jsou historií. V Outlands se dočkáte kratší a svižnější akce. Aneb ústupek pro ty, kteří s hrou nehodlají trávit desítky hodin týdně, nýbrž chtějí se spíše nárazově odreagovat. Tyto části větších instancí jde pohodlně hrát v pěti lidech, což je počet, který hravě seženete, mimojiné díky obrovskému zájmu. Instance jsou vůbec v tuto chvíli velmi vítaným zpestřením, protože tam se vám nestane, že budete čekat minuty na respawn a svádět boje o možnost zabít nějakou potvoru. Na druhou stranu, na své si přijdou i velké raidovací guildy, protože i pro ty je tu připravena spousta nového obsahu.
Poslední prvek, který významně zasahuje do hry podobně jako 70.level, je rozšíření talentových stromů. Přibylo (hypoteticky) deset talentových bodů, ale zároveň také možnosti jak je investovat. Takže stále platí, že je prakticky nemožné postavit build, který by měl dvě rovnocené specializace a vy tak budete stále nuceni si vybírat. Do PvP navíc zcela jistě významně zasáhnou nové rasy, protože třeba Blood Elfové si výborně rozumí s Arcane magií - budou z nich dozajista parádní Arcane mágové, po kterých je velká poptávka.



Vyzkoušeli jsme také Jewellcrafting, profesi, která je navázána na těžařské dovednosti. Přiznejme si, že je to jedna z těch méně zábavných. Po pár vykopaných hromadách už jsem nosil slušivý +1 prstýnek. Samotné šperky jsou pouze částí tohoto povolání, tím hlavním je úprava drahého kamení, které typicky po stylu Diabla II umožňuje vkládat do socketů a tím vylepšovat vlastnosti věcí.
Na takových místech si člověk říká, že zrovna tohle je jedna z věcí, které opravdu mohly být už dávno v původní hře (osobně mi chyběly drahokamy a sockety už v betě původního WoW před třemi lety). K Enchantingu přibyla tak další vlastnost, kterou půjdou vylepšit (mnohdy již tak dobré) předměty. Bombardování z letícího gryphona, u čehož byl dosud hráč jen pasívním divákem, si společně s dalšími novinkami necháme na příště...
Recenze 2. část (18.2.)
Dvojice dobrodruhů vám přináší další nášup informací o The Burning Crusade. Zatímco minule šlo o dojmy těsně po vydání, druhá část recenze bude trochu výpravnější, aby si i ti z vás, kteří zatím odolali, uvědomili, o co přichází.
• Smrad leteckého benzínu

• Nátura nových ras
Blood Elfové, kteří kopou za hordu, jako první vnesli do řad špinavých orků, hovězích taurenů, kostlivých undeads a pankáčských trollů něco, co by se dalo podle lidských měřítek nazvat krásou. Někteří skalní hráči to těžce nesou, horda byla dosud symbolem odpudivé brutality a její příslušníci na to také byli patřičné hrdí. Jenže Blood Elfové taky nejsou žádní svatoušci, což je ve hře mistrně ztvárněno jak vlastnostmi třídy, tak například architekturou jejich měst.



Architektura staveb je důležitým atributem každé MMORPG, ale jak si s ní Blizzard vyhrál u této rasy ve startovní zóně nebo v hlavním městě Silvermoon City, to vyrazí dech nejednomu hráči. Všemu dominují oblouky a sloupy, počet staveb je na hranici fyzikálních možností. Silvermoon City je téměř výhradně poskládáno z majestátních věží a bran, vše v ostrých výrazných barvách s převahou červené. Architektura symbolizuje obrovskou pýchu národa krvavých elfů, stejně tak je znakem síly a nadřazenosti. A přesně tak to příslušníkům hordy sluší. Srovnáme-li to s „hodnými“ nočními elfy, kteří vedle toho působí skoro jako nějací naturalisté – pevné soužití s přírodou, láska ke stromům a zvířatům, prostě idylka v lese.
Blood Elf se nemůže stát druidem, má automaticky zvýšenou odolnost proti veškeré magii a nevíc disponuje dvěma zajímavými instatními kouzly proti jiným kouzelníkům – AoE silence, věc dosud ve Warcraftu nevídaná, a Mana Tap, který snižuje protivníkovu manu a sebe naopak naplňuje energií.
Draenei jsou zase zástupcem jiného kalibru – takoví zjemnělí orkové. Mají kopyta a rohy, jen obličeje jsou jemné a milé, viz fotky sličné šamanky. Jejich původ je důkazem inklinace Blizzardu ke sci-fi prvkům, pocházejí totiž z havarované vesmírné lodi, která je zároveň jejich hlavním městem, vyvedená v kontrastu k elfské novince ve studených barvách do modra.
• Pro koho jsou nejvhodnější?
Spolu s novými rasami ovšem přichází nutná úvaha – přidaný obsah je do 20. levelu. Jakmile ho nová postava dosáhne, hra vás vyplivne zpět do starých známých lovišť a celou dobu mezi levely 20 a 58 musíte hrát starý dobrý Warcraft. Pro ty, co vylevelovali více postav, navíc třeba v obou frakcích, to asi nic moc lákavého nebude. Nejatraktivnější tak nové rasy budou pravděpodobně pro hráče, kteří z jakýchkoliv důvodů ztratili o WoW zájem, případně pro ty, kterým byla doteď horda protivná.



Opravdu znatelný kvalitativní rozdíl, když po dosažení dvacátého levelu dorazíte třeba do Redridge Mountain nebo Ashenvale, napovídá, kolik toho Blizzard na nových startovních zónách vylepšil. Shrnout se to dá jednoduše: více akce, více zábavy, méně běhání okolo, čekání na raritní dropy a moby. Možná tak nejeden hráč posmutní a propadne WoWkovým depresím. Mnoho jich je ale překonalo, protože dnes, po několika týdnech ostrého provozu po serverech pobíhají padesátky i šedesátky Draeneiů či Blood Elfů.
• Provázání s původní hrou
Řadu důležitých novinek, které bývají přisuzovány datadisku, implementoval již patch (příznačně nazvaný Before the Storm – před bouří) ještě před vydáním BC. Například nové talentové stromy, přepracovaný honor systém, PvP arény a rozhraní pro vytváření skupin. Všechny systémové změny se tak dotknou i těch, kteří Burning Crusade hrát nebudou. Vedle již známých vlastností toho ale BC nabízí mnohem víc a nutí to až k zamyšlení, kolik novinek zůstalo v tichosti, například docela drastické změny v aritmetice bonusových statistik předmětů, ve vyrovnanosti tříd nebo znovuoživení (a to je slabé slovo) některých zmírajících profesí. Díky tomu, že některé předměty pro paladiny/šamany v hordě/aliance padaly a daly se získat ještě před vydáním datadisku (kdy nešlo za dané třídy hrát), zvýhodnili tvůrci hráče, kteří hrají opravdu často.
Blizzard se nenechal v touze vybalancovat jednotlivé třídy vehnat na cestu jejich přibližování. Naopak, oddělené koncepty jednotlivých tříd zůstaly zachovány a mnohdy ještě upevněny. Například kouzelníci – shadow priest zůstal nejlepší single-target nuker bez AoE, mág jasně nejlepší AoE a crowd control (navíc dostal Counterspell bez globálního cooldownu a Mana Shield proti magickým útokům – to je zrovna příklad těch změn, o kterých se nemluví, ale jsou velmi významné). A samozřejmě DoTter warlock, který je zase o něco vylepšený prodloužením vzdálenosti, na které může používat „vysávací“ kouzla Drain Life a Drain Mana.



• Změny v bonusech předmětů
Co se týká oné vědecky znějící změny aritmetiky bonusů, není to nic do hloubky jdoucího. Blizzard potřeboval změnit způsob, jak předměty zlepšují vlastnosti postav tak, aby hráče motivoval k jejich upgradu. Příklad – před BC jste mohli na levelu 55 splnit úkol (zabití generála Drakkisatha v UBRS), za který byla (mimo jiné) odměnou náušnice Blackhand’s Breadth. Ta zvyšovala schopnost kritického útoku o 2%. A v tom je právě problém. Kdyby to tak zůstalo, namakané postavě na levelu 70 by zvýšení kritického útoku o 2% takto levným předmětem bylo moc. Není možné jednoduše přidat do hry mocnější předmět, který by byl například dostupný od levelu 68 a poskytoval třeba 4%. Bonusy by se dostávaly do závratných čísel bylo by těžší udržet hru zajímavou a vyrovnanou. (navíc ani level 70 jistě není konečnou - přijdou další datadisky a další zvýšení maximálního levelu).
Proto byly procentní modifikátory všech bonusů změneny na tzv. ratingy, které mění absolutní nárůst statistik na relativní vůči levelu postavy. V praxi to znamená, že dvě procenta Blackhand’s Breadth se změnila na 28 critical rating. Na levelu 60 znamená critical rating 14 zvýšení o 1%, takže pro level 60 zůstalo vše beze změny. Jenže level 70 (rogue) potřebuje pro zvýšení o 1% rating bodů 22, takže zmíněná náušnice přináší s přibývajícím levelem menší a menší bonus.
• Konec nekonečného raidování
Burning Crusade vychází vstříc příležitostným hráčům, kteří byli v mnoha ohledech v původním WoW na druhé koleji. Jak už ale signalizovala změna honor systému v Before the Storm, v oné bouři se blýskalo na lepší časy. Nový honor systém umožní dosáhnout i na ty nejlepší PvP odměny každému hráči, dříve nebo později si na ně může našetřit každý. To dřív nešlo, zbraně nejvyšší kvality si dříve mohl dovolit pouze ten, kdo věnoval hře minimálně 16 hodin denně po dobu tří měsíců.
Takto laskavě se datadisk chová k dalším skupinám hráčů – například crafterům (výrobní profese). Drasticky se zlepšila dostupnost epických receptů, a to v duchu změn právě PvP systému. Množství velice kvalitních receptů lze získat od tzv. Quartermasterů – zástupců frakcí, poté, co s danou frakcí získáte dostatečně dobré vztahy. Pozor, neznamená to v žádném případě, že epické recepty bude mít každý. Jde o to, že příležitostný hráč nemohl mít takové recepty nikdy. Pokud nebyl člen raiding guildy, která vyžaduje minimálně 4x týdně 4 hodiny hraní v nejvyšších dungeonech, neměl je jak získat. Teď ta možnost je. Dosažení potřebných vztahů s frakcí může být sice záležitost na několik měsíců, ale je dosažitelné sólo hrou v tempu, které hráči vyhovuje.



Blizzard zavedl jakousi dobrovolnou recyklaci nízkoúrovňových dungeonů tím, že je sedmdesátkám umožnil hrát v módu Heroic (hrdinský), tj. s protivníky na vyšších levelech tak, aby byli i pro takové hráče výzvou. Vhodným doplňkem jsou také upravené předměty, které by tak neměli pro tyto hráče představovat bezcenný balast, který se buď disenchantiuje, nebo prodává obchodníkům.
Přibylo samozřejmě i mnoho nových receptů, plánů a střihů na oblečení, zbroje a alchymistické přípravky, a stejně jako stouplo omezení levelu, znovu narůstají i další bodíky k profesním dovednostem. Nemluvě o šperkařství, které se na serverech docela rozmohlo. Kombinací jednotlivých kamenů vkládaných do jednotlivých slotů jde dosáhnout opravdu báječných efektů, třeba zrychlení běhu! Šperkařství je nejkomplexnější - výroba a dosažení některých požadovaných účinků není prací na půl hodinky. Přibyl také „prospecting“, tedy prohledávání rudy a pátrání po cenných zdrojích v ní obsažených.
• Krok kupředu v distribuci
Další zajímavostí, která se pojí s TBC je možnost stáhnutí z internetu a zaplacení v rámci účtu. Blizzard tak vychází vstříc těm, na které se buď nedostala krabicová verze, nebo ostatním, kteří po ní prostě nebaží a radši si pořídí hru hned stažením, než by chodili do obchodu a dělali si doma nepořádek s krabicí.
Recenze 3. část (21.4.)
Mnoho hráčů, kteří nespadají mezi hardcore fanoušky, se možná ptá, co nabízí TBC novopečeným sedmdesátkám? Odpověď zní - nesrovnatelně více než původní WoW hráčům na levelu 60. Už o tom v našem seriálu byla řeč dříve - TBC jednak vychází vstříc svátečním hráčům, tedy těm, kteří hrají řekněme pár hodin týdně, a na druhou stranu poskytuje dost prostoru k seberealizaci těm hráčům, kteří jsou zvyklí trávit hraním desítky hodin týdně. Na druhou stranu, co se týká PvE (Player vs. Enviroment), Blizzard zatím dodal pouze několik menších instancí pro 25 hráčů, jenže díky jejich obtížnosti a nutnosti projít „attunementem“ (sadou questů, které vám umožní do nich vůbec vstoupit), je dost času, aby opravdu velké dungeony, které například umožní získání Tier5 vybavení, přibyly do TBC až v některém dalším obsahovém patchi.



• Výzva pro hrdiny
Co se týká klasických instancí pro pět hráčů, Blizzard v TBC chytře zdvojnásobil jejich počet pomocí heroic módu. Všechny tyto instance, ačkoliv jsou v normálním módu určené pro hráče v rozsahu level 61-70, se dají hrát v tzv. heroickém (hrdinském) módu. Předpokladem je, že všech pět hráčů má pro danou instanci klíč, který heroický mód odemyká. Ten je možné koupit od příslušné frakce po dosažení reputace Revered. V heroickém módu jsou potvory a bossové o dost tvrdší, na druhou stranu z nich padají lepší předměty a z bossů pak tzv. Badge of Justice, jakési žetony, za které lze pořídit epické vybavení. Z finálních bossů padájí epické předměty vždy.
Heroické instance se dají považovat za to nejvyšší, nejtěžší a nejlepší, co je v PvE pro opravdu malé guildy nebo prostě party hráčů, kteří nemají čas nebo chuť fungovat ve větších guildách. Jsou dostatečně těžké, aby nějaký čas trvalo, než je budou hráči probíhat poslepu, a lze v nich získat kvalitní epickou výbavu srovnatelnou s Tier4 předměty z raidových instancí.
Jedinou podmínkou pro vstup do heroic módu je získání výše zmíněného klíče a reputace Revered, což není zas až velký požadavek. Minimálně Friendly bude hned na levelu 70 každý, kdo alespoň trochu dělal běžné úkoly, a zbývající reputaci lze dosáhnout několikanásobným „vyčištěním“ dané instance v normáním módu nebo prostřednictvím opakovatelného questu.
Dalším krokem vstříc „svátečním“ hráčům je fakt, že lze danou instanci v hrdinském módu zahrát jen jednou denně. Nehrozí tedy, že hardcore hráči budou nějakou z nich luxovat dvacetkrát denně a tak „těžit“ vybavení a zlato. Nicméně nemůžete očekávat, že do heroic instancí vběhnete hned po dosažení levelu 70 a získání klíče. Nebo možná vběhnete, ale příliš dlouho naživu nezůstanete. Řada hráčů bude potřebovat dlouhé měsíce, než vůbec nacvičí heroic instanci natolik, že ji budou schopni se svou partou dokončit napoprvé aniž by byli několikrát pobiti. I tak TBC nabízí něco na způsob Stratholme a Scholomance z původního WoW pro sváteční hráče. Například 3 křídla pevnosti Tempest (Tempest Keep) jsou docela tučné sousto i v normálním módu a PvE si tak mohou užít všichni.



• Epické bitvy velkých skupin
První „opravdovou“ raid instancí, kterou TBC nabízí, je Karazhan. Není to však ještě „plnotučný“ raid dungeon pro 25 hráčů - limit je 10 - a dá se přirovnat k Blackrock Spire v původním WoW. Je to instance poměrně rozsáhlá a hodně naskriptovaná. Obsahuje také křídla s nepovinnými bossy, takže skýtá zábavu na řadu týdnů i pro poměrně zkušené hráče. Každý hráč, který se do Karazhanu chce podívat, musí splnit sérií questů pro získání klíče, jenž dungeon odemkne. Ta je prvním problémem pro hráče středního kalibru, kterým instance pro pět nestačí, ale nejsou v hardcore guildě, která ještě vloni farmařila v Naxxramasu.
Pro získání klíče musíte alespoň částečně vyčistit několik instancí pro pět hráčů, přičemž minimálně ta poslední (Black Morass v Caverns of Time) dá příležitostným i těm mírně pokročilým hráčům pořádně zabrat. Není výjimkou, že se tato poslední instance nepodaří ani na deset pokusů. Jeden hráč to zkoušel již osmnáctkrát a pokaždé se jeho parta po dlouhém trápení rozpadla a quest nedokončila. To zdánlivě odporuje deklarované přívětivosti TBC, ale je potřeba si uvědomit, že Karazhan je už první ochutnávkou nejvyššího raiding obsahu a pokud na něj hráči chtějí dosáhnout, musí tomu něco obětovat. Zajímavé na této sérii je také to, že nepřímo vynucuje dosažení levelu 70. Jedna část se totiž odehrává ve zmiňované pevnosti Tempest, která je dosažitelná jen pomocí létajícího mountu. A ten neumíte řídit, dokud nejste sedmdesátka.
• Na vrchol ještě nikdo nevystoupil?
Samotný Karazhan je plnohodnotnou raidovou instancí, kde mají šanci jen ti zkušenější hráči. Obtížností by se dal přirovnat například k Zul Gurubu na levelu 60. Boje s bossy je nutné dobře nacvičit. A také je poprvé znát snížení počtu hráčů v raidu, které znamená větší zapojení všech a menší prostor na chyby. Karazhan poskytne řadě průměrných guild zábavu na pár týdnů nebo i měsíců. Z hlavního bosse padají vůbec první tokeny pro získání vybavení z Tier4 – konkrétně helmy. Jak už bylo řečeno, Karazhan je dosti velký a hodně naskriptovaný, takže si v něm hráči užijí daleko více než stereotyp „vyčistit prostor, zabít bosse, vyčistit další část, pokořit dalšího bosse a tak dále“.
Karazhan je zároveň dveřmi do světa těch nejtužších raidů, které v TBC najdete. Abyste se podívali ještě dál, je nutné dokončit Gruul’s Lair – to je podmínkou ke vstupu do středně velké raid instance pro 25 hráčů Serpentshrine Cavern, odkud vede cesta do Mount Hyal a hlavně do připravovaného a hlavního taháku TBC – dungeonu Black Temple. Když je řeč o Mount Hyal – jedné z instancí komplexu Caverns of Time – musíme zmínit, že jde o jeskyně, ve kterých se nacházejí časové anomálnie. Bez větších detailů to pro hráče znamená, že děj v dungeonech Caverns of Time se odehrává ve více nebo méně vzdálené historii světa Warcraftu. Blizzard tohoto nápadu velmi pěkně využil k vytvoření vtipných a zajímavých scénářů těchto instancí. Jde o jednu z nejlepších a nejoriginálnějších novinek celého Burning Crusade.



I když to tak možná na první pohled nevypadá, ona „cesta do světa opravdového raid obsahu“ je pěkně dlouhá. Do Mount Hyal se v době psaní tohoto článku ještě nikdo nepodíval a zdá se, že ani ještě pěkně dlouho nepodívá. Podmínkou ke vstupu je hodně rozsáhlý sled questů a ani nejlepší guildy na světě nejsou zdaleka blízko k cíli. O Black Temple ani nemluvě.
• Nastal čas gladiátorů
Burning Crusade však přinesla novinky i do světa PvP a je zřejmé, že i na tomto poli má hráčum na levelu 70 co nabídnout. Kromě všeobecně známých novinek, jako třeba změna honor systému, jsou to hlavně nové bojiště Eye of the Storm a Arény.
Battleground Eye of the Storm kombinuje principy starých dobrých bojišť Warsong Gulch (boj o vlajku) a Arathi Basin (kontrola bází). V Eye of the Storm (Oko bouře, čili střed cyklóny) jsou zastoupeny oba tyto prvky a přestože tedy nepřináší něco zcela nového, jde o zábavné a dobře hratelné bojiště s prostorem pro taktické manévry. Navzdory negativním ohlasům na fórech je to určitě nejhranější bojiště současnosti. Když už je řeč o battlegrounds, přibyly samozřejmě nové úrovně pro level 70 (stávající 60 se rozšířily na 60-69) a přibylo také nové Alterac Valley, ve kterém jsou však pouze potvory na vyšším levelu.
Opravdovým tahákem PvP jsou však neoddiskutovatelně Arény. Není bez zajímavosti, že Blizzard opět myslí na občasné hráče, takže arény nebyly hned po uvedení TBC spuštěny v „ostrém“ módu, aby rychle levelující hráči nezískali výhodu. Jde o souboje malých fixních týmů (dvou-, tří- nebo pětičlenných) ve jedné ze dvou náhodně vybraných arén. Podstatou je, že po skončení souboje jsou týmy hodnoceny bodovým systémem velmi podobným šachovému systému ELO – relativní bodování, kde při porážce slabého soupeře získáte méně bodů než při porážce silného a naopak ztrácíte hodně při porážce se slabším a méně při porážce se silným.



další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů
Jednou týdně dostávají členové těchto týmů tzv. Arena points, za které je možné nakoupit nejlepší PvP epické vybavení v TBC. A pozor, tady přichází hlavní přínos TBC - k získání Arena points stačí odehrát pouze 10 soubojů týdně. Jestliže průměrná hra 2 na 2 trvá tři minuty a průměrné čekání ve frontě na jednu hru jsou dvě minuty, potřebujete zhruba hodinu týdně a dříve nebo později (podle toho, jak jste dobří) získáte všechny top PvP odměny, co existují. To samozřejmě nebylo v předchozím systému hodností absolutně možné.
• Zábava pro všechny
Souboje v arénách mají navíc specifická pravidla, která zajišťují vyrovnané podmínky pro všechny. Například je znemožněno oživení, protože je jasné, že týmy bez postavy, která umí oživovat, by byly v nevýhodě. Dále nelze používat schopnosti s větším cooldownem než 15 minut (některá opravdu silná kouzla, případně bonusy apod). Na druhou stranu jsou cooldowny všech ostatních schopností při vstupu do arény resetovány, takže třídy na nich hodně závislé (rogue) nejsou v nevýhodě. Přes všechny tyto snahy je však jasné (například ze statistik nové online služby Armory, viz níže), že některé třídy jsou na tom v arénách lépe (priest, warrior) a jiné hůře (hunter). Dá se očekávat, že Blizzard bude některé vlastnosti ještě dolaďovat. V každém případě přináší arény zcela nový přístup k PvP a hlavně odměňování hráčů. Tahle věc se Blizzardu určitě povedla a dovolím si tvrdit, že pokud nic jiného, pro milovníka PvP jsou arény důvodem k pořízení Burning Crusade.

Komentáře
Přehled komentářů
-- 15 Vlastních Dungeonů upravených na High Fun
-- Vlastní itemy dropy ve všech dungeonech
-- Mnoho úkolů
-- Eventy a odměny každý den
-- Hopsa úkoly za skákačky
-- Každý den eventy
-- Battlegroundy a vlastní upravy spellů i talentů.
-- Ochotný GM team
-- PvP ranky funkční
-- Antihack, Anti-Wpe, Anti-Spam
-- Zrušená macra oproti jinym Fun serverům
-- Portér po celém serveru a ke questům
-- Wipe na serveru nikdy nebude, pokud pojede server samozřejmě.
-- Arena Itemy, PvP itemy, PvE itemy, Event Itemy, Legendary Q itemy
-- Fungujeme již od roku 2009
-- Denně nové itemy, úkoly
-- Uptime 3d+ nepočítáme noční restarty pro nové věci na server(fungujeme již 5let)
Web - Reset hesla, online hráči, uptime, Armory, PsychoHead ( Wowhead našeho serveru), Ban checker, Userbar, Guildy, Top 100 players a jine
Trestáme převážně jen hackery, jinak mírné tresty. Samozřejmě server má určitá pravidla.
Čím více hráčů online, tím více možností. Větší komunita - více pro server -> větší zábavě
Weby:
Rozcestník - http://psycho-project.eu/
http://wow.psycho-project.eu/ - TBC 2.4.3
http://wotlk.psycho-project.eu/ - WOTLK 3.3.5
Těšíme se na Vás Team Psycho-Project.eu
adas
(dasda, 11. 10. 2010 19:30)♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
POMOC
(Vramen, 22. 8. 2007 20:53)Mohol by si mi dať pls ICQ? Chcem si vyrobiť server ale podla tvojho návodu mi to nejde. POTREBUJEM POMOC!!!!!!!!!!!
http://wow.psycho-project.eu/
(http://wow.psycho-project.eu/, 13. 8. 2014 11:30)